CakeBoss software review

Spousal Unit gave me the CakeBoss software for Christmas 2015, something I’ve been eyeing for a few years. I’ve had 7 months to play around with it, and I love it. CakeBoss software is aimed towards cake bakers who sell from home, and while I’m not a home bakery, I was really interested in learning what was I spending on chocolatiering and baking. The software does a lot, including:

  • ingredient pricing
  • recipe costing
  • inventory management
  • order management
  • vendor management
  • invoicing
  • mileage log

It costs $149 USD for year one, and then $20 per year afterwards. CakeCentral.com users get a 10% discount off the cost of year one. It supports many currencies, and metric and Imperial measurements.

I think the software is great and well worth the price. The developer is responsive to customer suggestions for additions to the software and while I haven’t used their customer service myself for support questions, they get a lot of positive feedback from the Cake Central crowd.

It did exactly what I wanted it to. I was able to get a much more accurate cost of what we were actually spending on the Christmas chocolates. I’ve been using this software to work out the price of all my baked goods too and that’s why on my blog posts after Christmas, the cost per serving has been much more accurate.

ganache cost

You can see from this screen shot that when I make milk chocolate peppermint ganache, the software calculates that the amount of chocolate I’m using costs $4, the amount of cream costs $1.52, and the flavour oil is 2 cents. Neat!

Each year, we make 540 chocolates, which is 60 chocolates of each flavour. Whew!

To produce 540 chocolates and their fillings, I’m going to use:

  • 2.77 kg milk chocolate
  • 2.52 kg semi-sweet chocolate
  • 1 kg white chocolate
  • 840 g dark chocolate
  • 840 g Toblerone chocolate
  • 1.4 L heavy cream
  • 200 g white sugar
  • 100 g almonds
  • 76 g unsalted butter
  • 6 g matcha powder
  • 1 g salt
  • 1 vanilla bean
  • 1 g buttercream flavouring oil
  • 1 g raspberry flavouring oil
  • 1 g orange cream flavouring oil
  • 1 g pepperment flavouring oil
  • 50 boxes and ribbons
  • 50 maps

 

Since I buy chocolate in 5 kg blocks, I already knew the total cost I was spending if I was completely out of ingredients, but CakeBoss breaks it down to what does 2.77 kg of milk chocolate cost me from the 5 kg block which I purchased. It’s a very useful tool.

If I ever make the move to selling at a farmer’s market or something, it’s good to know I already have a handle on what I’m spending on ingredients and supplies thanks to CakeBoss.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s